Jak vypadají první dny bez cigarety?
Více než 70 % kuřáků by rádo přestalo s kouřením. Možná mezi ně patříte také a právě teď hledáte nějaké informace o tom, co vás čeká, až dokouříte svou poslední cigaretu. Tak to jste tu správně!
Na co se připravit?
Nebudeme lhát, žádné odvykání závislosti není snadné. Bylo by tedy bláhové si myslet, že první dny bez kouření budou procházka růžovou zahradou. Abstinenční příznaky se objeví velmi brzy po posledním potáhnutí, první na sebe nenechají dlouho čekat a nastupují už po několika desítkách minut.
Abstinenčních příznaků cigarety je mnoho a každého trápí jinak dlouho. Šťastlivci se jich zbaví za několik týdnů, většina v průběhu několika měsíců, silné kuřáky už mohou provázet napořád. První týden je ale pro všechny nejtěžší. Na co se tedy připravit?
Očista těla
Už po 20 minutách po poslední cigaretě se vrací krevní tlak a srdeční tep k normálním hodnotám. V dalších hodinách se z těla uvolňuje nastřádaný oxid uhelnatý, který vzniká při spalování tabáku v cigaretách. I díky tomu stoupá v hladina kyslíku v těle. Bude se vám lépe dýchat. Plíce se začnou očišťovat a produkovat hlen, následkem čehož vás může postihnout kašel nebo bolení v krku.
Během následujících tří dnů se vám začnou hojit nervová zakončení a výsledkem bude výrazné zlepšení chuti a čichu. Pokud se vám podaří přestat kouřit, výrazně klesne riziko srdečních chorob, infarktu nebo rakoviny. To jsou ty dobré věci, které se pojí s odložením cigaret. Kouření je ale závislost, jejíchž odbourání s sebou nese i nepříjemné stavy.
Abstinenční příznaky
Jak už jsme říkali, odprostit se od závislosti na kouření není jednoduchý a rozhodně ani příjemný proces. Tohle jsou strasti, které můžete očekávat v prvních dnech odvykání.
Sílící chuť na cigaretu – zakázané ovoce nejlépe chutná, že? Silné nutkání znovu si zapálit přichází hned a jen tak se vás nepustí. Tak to alespoň vnímáte vy. Chuť na cigaretu po pár minutách odezní, ale vrací se tak často a urputně, že se může zdát nekonečná. Neklesejte ale na mysli, čím déle bude abstinovat, tím bude i touha po cigaretě slabší.
Nervozita – když jste nervózní, zapálíte si cigaretu na uklidnění. Když ale přestáváte kouřit, tohle nepřipadá v úvahu. A čím méně nikotinu v těle máte, tím víc jste nervózní. Trochu začarovaný kruh, že? Ale i z něho vede cesta ven, stačí jen vytrvat.
Zvýšená emocionalita – zatímco si tělo zvyká na nový režim bez kouření, můžete zaznamenat výkyvy nálad. Úzkost, podrážděnost či vztek budou velmi běžné. Naštěstí obvykle nejpozději do 4 týdnů zmizí.
Snížená schopnost soustředění – myšlenky vám budou utíkat pravděpodobně jediným směrem: k touze zapálit si. Pokud patříte mezi těžké kuřáky, může tato snížená pozornost výrazně ovlivnit i tak zautomatizované věci jako řízení automobilu. Nezřídka se objeví i problémy se spánkem, protože vám hlava toužící po cigaretě zkrátka nedá spát.
Zvýšená chuť k jídlu – dejte si pozor na nahrazování cigaret jídlem. Zajídání chuti na cigaretu může vést k rychlému nárůstu hmotnosti, a to také není vždycky žádoucí.
Fyzické příznaky – zatímco se vaše tělo bude zbavovat následků kouření, může se vyskytnout i poměrně hodně tělesných projevů. Bolesti hlavy, závratě, zácpu a únavu možná budete snášet mnohem lépe, když si budete neustále připomínat, že jsou důsledkem tělesné očisty.
Alice Krausová
Zdroje: